Du har fået tilbudt at leje en af vores lejligheder, og vi beder dig læse nedenstående grundigt og bekræfte, at du fortsat er interesseret i lejligheden ved at udfylde og sende nedenstående formular.
Tilbud om leje af en af vores lejligheder er personligt. Det betyder, at du ikke kan overdrage tilbuddet til en anden, men skal anføre dit navn i formularen. Lejekontrakt udstedes til dig (og din eventuelle ægtefælle / samlever, hvis vedkommendes navn, telefon og mailadresse angives i formularen).
Vi udlejer ikke til bofællesskaber. Hvis du påtænker at bo i lejligheden sammen med en "roomie" (bror / søster / ven / studiekammerat eller lignende), kan du fremleje et værelse, hvis betingelserne herfor er opfyldt - se nærmere her (åbner i nyt vindue).
Inden du udfylder og sender formularen beder vi dig:
Vi beder dig tillige være opmærksom på en række praktiske forhold før du underskriver lejekontrakten:
Vi har i øvrigt samlet en række informationer og svar på ofte stillede spørgsmål om at bo til leje her (åbner i nyt vindue).
Eventuelle hjemmeboende børn og/eller andre medlemmer af din husstand må naturligvis også gerne bo i lejligheden uden at du skal ansøge om lov til det. Vi vil bare gerne vide, hvem der bor i vores lejligheder. Af denne årsag - og af hensyn til navneskilte - beder vi dig oplyse navn og gerne mailadresse på dem, der skal bo i boligen sammen med dig.
Vi sørger for, at dit/jeres navn(e) sættes på postkassen og på navneskiltet ved lejlighedens dør.
På ejendomme med traditionelle dørtelefoner, sørger vi for, at efternavn(e) skrives på dørtelefonen ved opgangen.
På ejendomme med dørstationer, hvor du skal bruge din mobiltelefon som dørtelefon, får du tilsendt en invitationsmail, og herefter kan du selv bestemme hvad der skal stå på dørtelefonen via dørtelefon app'en.
Du må ikke selv opsætte navneskilte.
Hvis du/I senere skifter navn eller der sker ændring i bopælsforholdene i lejligheden, skal du give os besked.
Afslutningsvis nævnes, at din accept af lejetilbud medfører, at vi sletter din tilmelding hos Waitly, hvis du er noteret på den eksterne mailingliste. Men du vil efter indflytningsdagen kunne tilmelde dig den interne mailingliste og derved blive ved med at modtage lejetilbud fra os.
Opdateret 10.09.2024